KARASU – KÖSTENCE RO-RO HAZIRLIKLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Sea Lines Genel Müdürü Serkan Ülgen ve UND Genel Sekreteri Ergün Bilen, Karasu ile Köstence arasındaki Ro-Pax hattı hakkında görüşmelerde bulundu.

08.04.2022 tarihinde UND Genel Merkezinde gerçekleştirilen görüşmelerde, Karasu ile Köstence arasında karşılıklı olarak 2022 yılı Temmuz-Ağustos aylarında başlatılması planlanan Ro-Pax hattının operasyonel süreçleri hakkında istişarelerde bulunulmuştur.

 

Hattın faaliyete alınması ile Marmara Bölgesi’nden çıkışlı ihracat ürünleri, Anadolu’dan gelen yaş sebze meyve, elektronikten beyaz eşyaya, oto yedek aksam ve parçasına, Türkiye’de üretilen Avrupa’ya ihraç edilen çok çeşitli bir ürün yelpazesi hızlı bir şekilde Romanya’ya ulaşabilecektir.

Geçtiğimiz dönemde deneme seferleri yapılmış ve özellikle Köstence limanında yaşanan aksaklıklar tespit edilmiştir. Toplantıda, hattın sürdürülebilir olması açısından Köstence limanında gerekli iyileştirmelerin yapılmasının, hattın düzenli sefer gerçekleştirmesinin ve karayoluna kıyasla rekabetçi gemi bileti fiyatının uygulanmasının önemine vurgu yapılmıştır.

Sayın Bilen, hattın faaliyete alınması ile Kapıkule ve Hamzabeyli’de yaşanan beklemelere önemli bir alternatif olan Ro-Pax hattının 12 saate yakın bir sürede ihracatımızı Romanya’ya taşıyacağını belirtmiş ve de taşınan bu araçların Karadeniz’den tüm Avrupa’ya ulaşacak olmasının hattı stratejik olarak önemli kıldığını ifade etmiştir.

Gerçekleştirilen toplantıya, UND Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ergün Bilen, UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve Sea Lines Denizcilik Genel Müdürü Serkan Ülger katılım sağlamıştır.